Пред многобройна публика в НЧ „Съгласие 1869“ се състоя годишният заключителен концерт на Представителен фолклорен ансамбъл „Мизия“ – събитие, което за пореден път показа силата на българските традиции и любовта на младите хора към народното изкуство.

Концертът премина под знака на българския фолклор, представен чрез богата програма от танци от различни етнографски области на страната. На сцената се изявиха всички възрастови групи на ансамбъла, които демонстрираха талант, дисциплина и отдаденост, изграждани през целия творчески сезон.
Особено вълнуващ момент беше дебютът на най-малките участници в ансамбъла. За първи път пред публика те изпълниха своята ръченица и заслужено получиха дипломи и златни медали за „Най-добър танцьор на 2026 година“. Техните усмивки и ентусиазъм доказаха, че бъдещето на българския фолклор е в сигурни ръце.
Публиката аплодира изпълненията „Северняшки танц“, „На север от Балкана“, „Пролетни игри“, „Дайчово“, „Черкезко“, „Копаница“, „Покрай Дунав“, „Женски шопски“, както и впечатляващите финални изпълнения на Представителния състав.
Кулминация на вечерта беше участието на представителния състав на ансамбъла, който през изминалата година постигна значим успех, достигайки до финала на националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор“ и спечелвайки престижната „Награда на публиката“. Изпълненията „Из шоплука“ и „Притури се планината“ бяха посрещнати с бурни аплодисменти и заслужено признание.
Трогателен момент от концерта беше връчването на грамота за принос в развитието и постиженията на ансамбъла на абитуриента Невелин Йотов – единствения зрелостник в състава през тази година. С благодарност и уважение ансамбълът изпрати своя млад танцьор по новия му житейски път, уверен, че духът на „Мизия“ ще остане завинаги в сърцето му.
Събитието постави финала на още един успешен творчески сезон в 47-годишната история на ансамбъла. Пред танцьорите вече стои ново предизвикателство – участието в XI Международен фолклорен фестивал „Фолклорен извор“, където те отново ще представят достойно Плевен и НЧ „Съгласие 1869“.
Ръководството на ансамбъла благодари на всички участници, родители, приятели и на вярната публика за подкрепата през целия сезон.
Нека българският фолклор продължава да живее в сърцата на младите хора, да обединява поколенията и да ни напомня кои сме и откъде идваме.
До нови срещи през есента в Народно читалище „Съгласие 1869“!
Галерия със снимки и видео от концерта можете да разгледате по-долу.















