Диплома за отличие за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в категория “ЧИТАЛИЩЕ” получи Народно читалище „Съгласие 1869“ – Плевен. Отличието “ПроКултура“ връчи проф. д-р Момчил Георгиев – генерален секретар на Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) в рамките на X-та НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ „ДОСТЪП НА МЛАДИТЕ ХОРА ДО КУЛТУРА”. Конференцията и наградите се организират по случай 12 август, обявен от ООН за международeн ден на младежта и са под патронажа на Министерство на културата.
По време на конференцията секретарят Мая Паскова представи проекта „Приказка за приказни герои“ – успешна форма за достъп до култура на подрастващите с модела „Деца играят за деца“, който предизвика голям интерес и множество въпроси около осъществяването му.
Множество са инициативите, свързани с разширяване достъпа на младите хора до култура – приоритет в работата на читалището. Традиционно се изнасят спектакли от школите на читалището пред детска публика, което затвърждава убеждението ни, че когато деца играят за деца, въздействието и желаният резултат – създаване и възпитаване на отношение към изкуството, са най-пълноценни. Собствени продукции; работа по проекти; дейности за привличане на млади читатели в Библиотеката (най-старата в Плевен с ръкописна и старопечатна сбирка от уникални издания); школи и клубове с разнообразна насоченост към детската и младежка аудитория, дори учене на жестомимичен език, за който нашият Млад библиотекар на 2022 г. Ана Александрова изкара специален курс от две нива, са малка част от огромната дейност на читалището.
Добре оборудваната ни зала с 500 места и възможността за работа на децата с доказани професионалисти, позволяват, колкото и нескромно да звучи, ежегодно да представяме постановки на почти професионално ниво. Последната от тях е темата на тази презентация – музикално-танцовият спектакъл „Приказка за приказни герои“. Изграден на основата на изцяло авторски песни в изпълнение на Вокална група „Арлекино“ при НЧ „Съгласие 1869“, които се обединяват в интересна история, пресъздадена с помощта на танцьорите от Балетното студио на читалището в зрелищен и впечатляващ спектакъл. Единайсетте песни и хореографията са дело на екип на НЧ „Съгласие 1869“. Музика: Ивайло Атанасов, Георги Милтиядов; Аранжимент: Максим Горанов, Георги Милтиядов; Текст на песните: Силвия Захариева; Сценична адаптация: Ивайло Атанасов; Постановчик на танците – Маня Николова. Идеята са „сплитането“ на различните герои в обща история е на Ана Александрова, която е в ролята на Разказвача. Оригиналните костюми и сценография, осветление и ефекти допълват визуалното въздействие на музикалната приказна история. Сценографията е на художника Иван Велчев – Йово; Художествено осветление: Пламен Тончев; Костюми, ушити специално за спектакъла от фирма „Галидона“. Историята се обединява около песни за любими детски герои, сред които Пипи Дългото чорапче, Ариел, Соник, Бимбо, Маша и мечокът, Пес патрул и много други. След премиерата пред препълнена зала на 15 април, представлението се игра още 8 пъти – по две представления на ден, пред близо 4000 деца от Плевен и региона.
Всички спектакли бяха в зала „Емил Димитров“ на читалището, като за по-отдалечените училища и детски градини беше осигурен транспорт, включително за учебни заведения от малки населени места в други общини с ограничен достъп до култура.
Освен създаване на условия за творческа изява на децата от съставите при читалището – вокална група „Арлекино” и Балетното студио и стимулиране на творческия им потенциал, това бе начин да предложим творчески продукт, който е достъпен за широка детска аудитория и създава предпоставки за привличане на младежи към участие в колективите и провокиране на собствените им творчески заложби.
По време на целия процес по създаването и представянето на спектакъла, участниците в него – 60 деца на възраст от 10 до 19 години, работеха с екип от доказани професионалисти – записите на песните бяха направени в MAX SОUND студио; постановъчната работа, сценография, осветление, озвучаване, костюми, специални ефекти – детайлно обмислени, изрепетирани по график в дълъг репетиционен период. Дисциплина, отговорност, издръжливост, поведение на сцена – това са само част от качествата, които децата изграждат по време на създаването на спектакъла. Удовлетвореността от крайния продукт и емоцията от многобройната, аплодираща на крака публика, са желаната награда от всеки професионален артист
През есента предстои издаването на песните на диск, както и на книжка с приказки за приказните герои, участвали в спектакъла.
Leave a Reply